Innowacyjne metody nauczania
Przyjazna atmosfera
Szkolne tradycje
Atrakcyjne wyjazdy
Oferta 2022
Innowacyjne metody nauczania
Przyjazna atmosfera
Szkolne tradycje
Atrakcyjne wyjazdy
Oferta 2022

  

Wydarzenia

loading...

Uroczystości

loading...

Wycieczki

loading...

Sukcesy

loading...

Uczniowie Szkoły Branżowej I Stopnia w Adamowie nie mogą narzekać na brak zajęć rozwijających ich wiedzę i umiejętności zawodowe. Jeszcze dzięki staraniom poprzedniego dyrektora szkoły – p. Jarosława Szczepaniaka, placówka pozyskała fundusze na realizację wyjazdu międzynarodowego dla uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia celem rozwijania i wymiany doświadczeń zawodowych. Pozostałe działania związane z organizacją mobilności edukacyjnej uczniów do Grecji od początku roku szkolnego 2021/2022 koordynowane były już bezpośrednio przez koordynatora projektu – p. Jagodę Abramek i dyrektor Szkoły – p. Sylwię Żelazowską. 

Mimo długiego czasu oczekiwania – prawie 2 lata, z racji trwającej pandemii – w dniach 04.04-15.04.2022 uczniowie BSI w Adamowie udali się w 2-tygodniową podróż do Grecji w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ w sektorze: Kształcenie i szkolenia zawodowe. Bezpośrednio w edukacyjnej mobilności wzięło udział 28 uczniów oraz 3 nauczycieli placówki: Jagoda Abramek (kierownik wycieczki), Elżbieta Facon i Agnieszka Goławska. Pilotem całego wyjazdu była z kolei Gabriela Kruźlak, wskazana przez organizację współpracującą z naszą szkołą przy realizacji projektu.

Mimo trudów podróży – po prawie 32- godzinnej wyprawie, która rozpoczęła się już w niedzielę 3 kwietnia br., 4 kwietnia mogliśmy rozpocząć swoje edukacyjne wojaże. Oczywiście wyjazd do Grecji miał przede wszystkim utrwalić i rozwinąć zawodowe umiejętności uczniów, uczący się w zawodach: kucharz, fryzjer i mechanik samochodów osobowych. Uczestnicy wyjazdu przez 5 dni w tygodniu (poniedziałek-piątek) doskonalili się pod okiem greckich pracodawców w swoich zawodach: kucharze realizowali zajęcia w hotelu Dafni Plus w Leptokarii, fryzjerzy – w zakładzie fryzjerskim Dimitra's Haircut w Leptokarii, zaś mechanicy samochodów osobowych – w warsztacie mechaniki samochodowej Autokiniton w Plaka Litochoro. Program zajęć w pełni wykorzystywał potencjał i możliwości naszych uczniów, a dzięki pracy z świetnie przygotowanymi do współpracy z młodzieżą greckimi pracodawcami, mogli rozwinąć arkana wiedzy w ww. zawodzie. Co ciekawe, bariera językowa nie okazała się tu problemem – młodzież jeszcze przed wyjazdem szlifowała rozmówki polsko-angielskie, ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa fachowego w zawodzie, tym samym bez problemu wykorzystali to w Grecji. 

Mimo kilku godzin zajęć zawodowych dziennie, po pracy u greckich pracodawców, na uczestników wyjazdu czekała masa atrakcji – kulinarnych, turystycznych i przyrodniczych Grecji m.in. wycieczki do Litochoro, San Panteleimon, Platamonas, greckiej oliwiarni i feciarni. Jeden z wieczorów poświecony został na zapoznanie także z tradycją, kulturą Grecji – uczniowie uczyli się greckiego tańca zorba. Punkt kulminacyjny miał miejsce w weekend – 9-10 kwietnia, kiedy to czas ten wypełniał właśnie program turystyczno-kulturowy. Uczestnicy wyjazdu wybrali się wówczas w rejs na grecką wyspę Trikeri. Pogoda dopisała, a po kilkugodzinnej wyprawie mieli okazję zasmakować nadmorskiej kuchni greckiej – ser feta, oliwki i owoce morza. Grupa, biorąca udział w mobilności wybrała się także na wycieczkę do Meteorów – malowniczych form skalnych, na szczycie których „zawieszone” są klasztory. Uczniowie nie mogli wyjść z podziwu, jak tylko dzięki pracy ludzkich rąk, udało się stworzyć takie cuda, które zresztą zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Prawie codziennie, już po pracy, uczniowie korzystali z pobliskiej plaży, czerpiąc z greckiego słońca, chętnie odwiedzali pobliski targ, na którym już wtedy mogli kupić świeże i miejscowe truskawki, pomarańcze, cytryny i oliwki. 

Wyjazd przepełniony pracą, ale także masą atrakcji turystycznych, bez wątpienia na długo zostanie w pamięci naszych uczniów. Pełni nowych wrażeń i doświadczeń, przede wszystkim tych zawodowych, ale i turystycznych, mogą podejmować nowe wyzwania. Co ważne, dzięki realizacji takich projektów, młodzi ludzie mogą nauczyć się, że we współczesnym świecie nie ma barier – wystarczy chcieć podjąć wyzwanie. Edukacja zarówno zawodowa, jak i językowa, jest tu jedynie jednym z punktów, które warto realizować, by łatwiej i przyjemniej korzystać z dóbr świata. 

Wyjazd w całości został sfinansowany ze środków finansowych otrzymanych na realizację tego projektu z UE. Uczniowie nie ponosili tym samym żadnych dodatkowych kosztów związanych z organizacją mobilności. Mało tego – otrzymali dodatkowo dofinansowanie tzw. „kieszonkowe” w kwocie 30 euro na dorbne wydatki w Grecji.  

Jeśli chodzi o europejskie wojaże uczniów adamowskiej szkoły na tym nie koniec – już w październiku tego roku kalendarzowego planowany jest drugi wyjazd kolejnej grupy młodzieży do Grecji w ramach ww. projektu. Odbiorcami tego wyjazdu mają być obecni uczniowie klas II i I BSI, a nie wykluczone, że mogą to być także przyszłoroczni uczniowie klasy I. 

Znajdź nas na FB

         

Zespół Szkół
im. Gen. Franciszka Kamińskiego
w Adamowie

21-412 Adamów, ul. Cmentarna 6

sekretariat czynny 8.00-16.00

 Dyrektor Sylwia Żelazowska 
tel. 25 755 31 69

Internat przy Zespole Szkół w Adamowie

21-412 Adamów, ul. Szkolna 4d
tel. 25 631 87 40

Back to top