Innowacyjne metody nauczania
Przyjazna atmosfera
Szkolne tradycje
Atrakcyjne wyjazdy
Oferta 2022
Innowacyjne metody nauczania
Przyjazna atmosfera
Szkolne tradycje
Atrakcyjne wyjazdy
Oferta 2022

  

Wydarzenia

loading...

Uroczystości

loading...

Wycieczki

loading...

Sukcesy

loading...

Dokładnie tyle lat minęło od wybuchu Powstania Styczniowego, które rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. i było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, którego celem było odzyskanie  niepodległości. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono około 1200 bitew i potyczek, zaś przez oddziały powstańcze przewinęło się ponad 200 tys. osób, zarówno z rodzin szlacheckich, jak też w mniejszym stopniu z chłopstwa i mieszczaństwa. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się przegraną Polaków.

Warto pamiętać, że również mieszkańcy Ziemi Łukowskiej chlubnie zapisali się w czasie Powstania Styczniowego, zaś na terenie naszego powiatu miały miejsce działania wojenne i zbrojne przedsięwzięcia.

W związku z kolejną rocznicą tego zrywu niepodległościowego 31 stycznia br. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie odbyła się konferencja historyczna pt. „Marzenia o Niepodległej Polsce” upamiętniająca tamte wydarzenia połączona z wystawą tematyczną pt. „W mundurze i w sutannie” poświęconą księdzu Stanisławowi Brzósce - duchownemu katolickiemu i jednemu z ostatnich dowódców i uczestników powstania, który został stracony przez władze carskie. Celem konferencji, której współorganizatorem było Muzeum Regionalne w Łukowie była popularyzacja wiedzy na temat Powstania ze szczególnym uwzględnieniem terenu Ziemi Łukowskiej, do czego w znacznym stopniu przyczynili się łukowscy regionaliści, którzy wygłosili swoje referaty.

W konferencji wzięli udział między innymi przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, lokalnych instytucji, dyrektorzy i nauczyciele szkół wraz z uczniami, zaproszeni goście, miłośnicy historii i mieszkańcy Ziemi Łukowskiej. Naszą szkołę reprezentowali: pani dyrektor Sylwia Żelazowska, uczniowie Aleksandra Szczepaniak, Wiktoria Filipek, Julia Hut i Mateusz Wileński wraz z opiekunem p. Pawłem Warpasem.

5
4
1 (1)
2
3 (1)

Znajdź nas na FB

         

Zespół Szkół
im. Gen. Franciszka Kamińskiego
w Adamowie

21-412 Adamów, ul. Cmentarna 6

sekretariat czynny 7:45-15.45

 Dyrektor Sylwia Żelazowska 
tel. 25 755 31 69

Internat przy Zespole Szkół w Adamowie

21-412 Adamów, ul. Szkolna 4d
tel. 25 631 87 40

Back to top