Wielki Piątek 2018, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Adamowie

Wielki Piątek A.D. 2018

Jezus z Nazaretu został skazany na śmierć przez Piłata. Przybity do krzyża rękami prostych rzymskich żołnierzy. Umarł około godziny trzeciej po południu w piątek. My, chrześcijanie nazywamy, ten dzień Wielkim Piątkiem, ze względu na skutki tego, co na Golgocie się stało. Niewinny człowiek, Syn Boży, wykrwawił się za grzechy świata. Za nas. Za mnie i za Ciebie. Zgrzeszyliśmy, a karą za nasz grzech jest śmierć. Tylko że Bóg stworzył nas z miłości. Nie chciał nas stracić przez naszą głupotę. Wziął na Siebie obowiązek wyratowania nas. Sednem tego Dnia nie jest męka Chrystusa, ale prawda, że zostałeś odkupiony przez Krew Jezusa. Ojciec wybacza Ci każdą zdradę, każdy grzech, złe myśli i uczynki.

Ks. Grzegorz Kramer

Wielki Piątek to czas wspomnienia męki Pana Jezusa. Szczególny dzień dla nas -katolików. Wielki Piątek w Kościele katolickim jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. To dzień najgłębszej żałoby. Wyraża ją liturgia, przypominająca mękę i śmierci Jezusa Chrystusa.

W naszej świątyni Liturgia Męki Pańskiej rozpoczęła się o godz. 18:00. Celebrował ją ks. Marek Bieńkowski.

O godzinie 18:00, w wypełnionym po brzegi kościele, panowała głęboka cisza. Celebrans padł na twarz przed ołtarzem, a całe zgromadzenie uklękło. Była to chwila intensywnej, skupionej modlitwy całego kościoła. Tajemnicy Wielkiego Piątku nie da się wyrazić słowami, trzeba pomilczeć, trzeba się uniżyć przed Panem Bogiem…

Pierwszą część liturgii stanowiła Liturgia Słowa, podczas której odczytano Mękę Naszego Pana Jezusa Chrystusa. W tym dniu, w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej, Kościół polecał Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni.

Drugą cześć liturgii stanowiła Adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż został wyniesiony przed ołtarz. Ks. Marek stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża śpiewając trzykrotnie: “Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadali “Pójdźmy z pokłonem”. Każdy z nas ucałował odsłonięty Krzyż. Dziś ten gest ma szczególne znaczenie, gdyż za ucałowanie krzyża można było uzyskać odpust zupełny. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przyniesiony został  Najświętszy Sakrament i wiernym została udzielona Komunia.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie wystawiony został Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.

Dziękujemy ks. Markowi za przewodniczenie Liturgii; ks. Proboszczowi i ks. Tomaszowi za posługę w konfesjonałach, a parafianom za liczny udział w dzisiejszym nabożeństwie.

 Galeria zdjęć “Triduum Paschalne”