W dniu poprzedzającym Wielką Noc – najważniejsze katolickie święto, Polacy przygotowują święconkę.
My także przybyliśmy do naszej parafialnej świątyni by poświęcić pokarmy na stół wielkanocny.
Tradycyjny polski koszyczek to:
Baranek -symbolizujący Chrystusa Zmartwychwstałego. Chrześcijaninie wierzą, że zmartwychwstał on trzy dni po ukrzyżowaniu. Nie bez powodu jest on nazywany „Barankiem Bożym”. Baranek z czerwoną chorągiewką i krzyżem to symbol Chrystusa odnoszącego triumf, zwycięstwa życia nad śmiercią, dobra nad złem..
Jajka -symbolizują życie. Jego symbolika związana jest z płodnością, odrodzeniem, narodzinami i zmartwychwstaniem.
Chleb to symboliczne ciało Chrystusa. Nawiązuje do przemienienia pańskiego, które dokonało się w Wielki Czwartek, podczas ostatniej wieczerzy z dwunastoma apostołami oraz do cudownego rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim. Kromka chleba w święconce symbolizuje także dostatek, pomyślność i dobrobyt
Wędlina, którą umieszczamy w koszyczkach, stanowi odniesienie do ofiary z paschalnego baranka. Święconka powinna zawierać wieprzowinę – kiełbasę lub kawałek szynki. Zgodnie z tradycją, zapewniają one zdrowie, płodność i dostatek. To także symbol uczty, która zostanie wyprawiona po zmartwychwstaniu.
Pędy na młodych gałązkach symbolizują zmartwychwstanie i odrodzenie. Zielony jest także kolorem nadziei. Dlatego święconkę przyozdabia się baziami i bukszpanem, który wyraża nadzieję na zmartwychwstanie i życie wieczne. Zgodnie z tradycją, bazie wiążą się z nagrodą, jaka czeka na nas w niebie.
Babka wielkanocna lub kawałek ciasta drożdżowego symbolizuje ludzkie umiejętności ofiarowane Bogu, doskonałość..
Sól symbolizuje życie, prawdę i oczyszczenie. Niegdyś wierzono, że odpędza zło i siły nieczyste. Dodając sól do produktów, chronimy je przed zepsuciem i poprawiamy ich smak. Jezus nazwał swoich uczniów „solą ziemi”.
Chrzan symbolizuje siłę. Korzeń chrzanu wyciska łzy. W święconce stanowi odwołanie do przezwyciężenia goryczy związanej z męką Chrystusa. Symbolika łez ma również związek z żalem za grzechy.