Misje Święte

Misje to szczególny czas w życiu każdej parafii, kiedy chcemy wrócić do źródeł wiary, by poprzez modlitwę, słuchanie Słowa Bożego i czerpanie z sakramentów dać się poprowadzić Bogu. Tylko On pragnie naszego szczęścia.

Codzienność i zabieganie wokół tysięcy spraw odbiera nam zdrowie i mądre widzenie siebie, życia, świata i ludzi. Gdy jesteśmy pochłonięci mnóstwem obowiązków to wtedy wartości i sprawy ważne traktowane i przeżywane są jako drugorzędne. A sprawy nieistotne wydają się nam pilne i konieczne. Misje pomagają spojrzeć oczami Boga na nasze życie z wielką troską i życzliwością , by poczuć się dzieckiem Boga. 

W niedzielę (15 maja 2022 roku) przybył do naszej parafii Misjonarz – ks. Kanonik Jacek Guz – proboszcz i kustosz Sanktuarium Błogosławionych Męczenników z Pratulina.
Podczas porannej Eucharystii ks. proboszcz Tadeusz Lament przekazał Misjonarzowi klucze do kościoła, Ewangeliarz oraz stułę, na znak przekazania parafii na czas tego świętego czasu. W pierwszy dzień Misji w naszej wspólnocie parafialnej odpowiadaliśmy sobie na pytanie: ,,Czy jest sens wierzyć?”. Ks. Jacek wprowadził nas w klimat Misji, zachęcając do modlitwy, ale też pozbycia się z naszych domów wszelkich znaków i emblematów złego ducha (słoników, senników, drzewek szczęścia, pierścieni Atlanty etc)

W poniedziałek (16 maja 2022 roku) podczas uroczystej Eucharystii świadomie i bez żadnego przymusu wybieraliśmy Jezusa Chrystusa na naszego Pana i Zbawiciela. Znakiem naszej wiary w Boga i wyboru Go jako przewodnika na drodze życia było nałożenie przez kapłanów poświęconych medalików.

Wtorek (17 maja 2022 r.) był to dzień sięgnięcia do źródła. Tego dnia odnowiliśmy nasze przyrzeczenie chrzcielne – wyrzekając się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu i wyznając wiarę w Trójjedynego Boga. Na znak naszego zanurzenia się w Bogu ucałowaliśmy chrzcielnicę, zanurzając swoją dłoń w pobłogosławionej wodzie oraz przyjęliśmy światło Chrystusa.

Środa (18 maja  2022 r.)  – była dniem naszego pojednania się z Bogiem i ludźmi. Przed Eucharystią modliliśmy się o dobrą spowiedź. Otoczyliśmy swoją modlitwą kapłanów, którzy posługiwali tego dnia w konfesjonałach – dziękując za ich świadectwo wiary. Wymownym znakiem naszego uniżenia się przed Miłosiernym Ojcem było Nabożeństwo Ekspiacyjne, podczas którego najpierw kapłani, a potem kolejno mężczyźni, kobiety, młodzież i dzieci – leżąc krzyżem na posadzce kościoła – przepraszali za grzechy swoje i całego świata.

Czwartek (19 maja  2022 r. ) to dzień namaszczenia chorych. Dzięki pomocy najbliższych wielu naszych parafian przybyło do parafialnej świątyni by przyjąć Sakrament Namaszczenia Chorych. Ks. Jacek przez swoje świadectwo zachęcał do korzystania z daru, który jest dany ludziom chorym i starszym. 

W piątek (20 maja  2022 r.) podczas Eucharystii ks. Misjonarz pobłogosławił nasze Krzyże oraz poświęcił ziemię z naszych podwórek. Po Mszy Świętej wieczorowej udaliśmy się na Cmentarz, by modlić się za naszych zmarłych. Podczas drogi odmawialiśmy różaniec, a na cmentarzu polecaliśmy wszystkich wiernych zmarłych Bożemu Miłosierdziu.

Sobota (21 maja 2022 r) był to wielki dzień dla naszej parafii. Przybyła do nas Matka Boża Kodeńska w kopii swojego cudownego wizerunku oraz relikwie Męczenników z Pratulina. Uroczystej Eucharystii przewodniczył J.E Ks. Biskup Kazimierz Gurda – Ordynariusz Diecezji Siedleckiej, który dziękował za czas Misji Świętych w naszej parafii. Podczas wieczornego nabożeństwa postawiony został KRZYŻ MISYJNY, który będzie nam przypominał w Kogo wierzymy.

Niedziela (22 maj  2022 r.) była ostatnim dniem naszych rekolekcji. Podczas każdej Eucharystii małżonkowie odnowili swoje  przyrzeczenia małżeńskie. Ks. Jacek poświęcił pamiątki misyjne, a wszystkim parafianom udzielił błogosławieństwa. Po Mszy świętej o godz. 12:00 pożegnaliśmy  święte znaki i zakończyliśmy Misje Święte.

Dziękujemy:

  • ks. Kanonikowi Jackowi Guzowi za przewodniczenie Misjom w naszej parafii; za wygłoszone słowo i świadectwo życia. Niech Dobry Bóg umacnia księdza w kapłańskiej posłudze.
  • ks. Proboszczowi Tadeuszowi Lamentowi, ks. Adamowi Klimkowi i ks. Markowi Bieńkowskiemu za posługę i modlitwę.
  • Kapłanom z Dekanatu Adamowskiego za posługę w konfesjonałach.
  • Służbie Liturgicznej Ołtarza, Pani Kościelnej i Pani Organistce wraz z Chórem za codzienna służbę
  • Druhom Strażakom za pomoc i asystę
  • Parafianom za liczny udział i modlitwę.

Zobacz galerię zdjęć