Adamów Bierzmowanie

Młodzież przyjęła sakrament bierzmowania

12 czerwca w naszej wspólnocie parafialnej przeżywaliśmy uroczystość przyjęcia sakramentu bierzmowania przez młodzież z naszej parafii.  O godz. 16:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. Bpa Piotra Sawczuka oraz księży proboszczów: Krzysztofa Hapona proboszcza parafii Poizdów i Mieczysława Milczarczyka proboszcza parafii Radoryż Kościelny. W czasie homilii ks. biskup mówił o roli Ducha Świętego w naszym życiu. Podkreślił także znaczenie Darów Ducha Świętego i ich właściwe wykorzystanie tak, aby przynosiły owoce, które są nam niezbędne do osiągnięcia świętości. Do przyjęcia sakramentu bierzmowania młodzież przygotowywali: Ks. Proboszcz Tadeusz Lament, ks. Tomasz Grochowski, p. katechetka Grażyna Sitarska oraz rodzice.

Bierzmowanie to sakrament, który został ustanowiony przez Pana Jezusa w dniu pięćdziesiątnicy, gdy na zgromadzonych na modlitwie w wieczerniku Apostołów zesłał Ducha Świętego. Natomiast w Dziejach Apostolskich (Dz 8:17) czytamy: „Wtedy więc wkładali (Apostołowie) na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego”. Owo wkładanie rąk Kościół katolicki uznaje za początek sakramentu bierzmowania. Do gestu tego w bardzo wczesnym okresie dodano namaszczenie wonną oliwą. Ten dodatkowy znak pozwalał lepiej wyrazić prawdę, że sakrament bierzmowania udziela daru Ducha Świętego.

Czym jest sakrament bierzmowania? Dokładnie mówią o tym słowa Katechizmu Kościoła Katolickiego ( 1303). Jest on świadomym, dobrowolnym, dorosłym i odpowiedzialnym przypieczętowaniem wiary, a także przynależności zarówno do Kościoła powszechnego jak i do parafii. Zacieśnia on naszą więź z Bogiem, Synem Bożym i Kościołem.

Podczas bierzmowania kandydat zostaje namaszczony przez biskupa olejem krzyżma na czole na znak pieczęci duchowej, znamienia Ducha Świętego, które otrzymuje jako dojrzały wyznawca Chrystusa. Darem sakramentu bierzmowania jest Duch Święty, który daje moc i radość bycia świadkiem Chrystusa w życiu Kościoła. Każdy bierzmowany musi pamiętać, że jest zobowiązany – jako prawdziwy świadek Chrystusa – do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do jej bronienia.

Zobacz galerię zdjęć  (fot. T.Osiński)