Innowacyjne metody nauczania
Przyjazna atmosfera
Szkolne tradycje
Atrakcyjne wyjazdy
Oferta 2022
Innowacyjne metody nauczania
Przyjazna atmosfera
Szkolne tradycje
Atrakcyjne wyjazdy
Oferta 2022

  

Wydarzenia

loading...

Uroczystości

loading...

Wycieczki

loading...

Sukcesy

loading...

6 grudnia obchodzimy wspomnienie świętego Mikołaja. Tego dnia świętujemy także Mikołajki. To jeden z ulubionych dni w roku nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Historie o św. Mikołaju sięgają III wieku. Według tradycji pochodził on z zamożnej rodziny greckiej i został biskupem Myry w Anatolii (miasta Demre w dzisiejsze Turcji). Wiadomo, że zmarł 6 grudnia między 345 a 352 rokiem.

Dzięki swojej hojności i dobroczynności zasłynął wśród wiernych i już w 550 roku został kanonizowany. Od XIII wieku w niektórych krajach popularny stał się zwyczaj obdarowywania się prezentami w dniu wspomnienia świętego. Najpierw podarunki otrzymywały dzieci, a z czasem również pozostali członkowie rodzin. W niektórych krajach domownicy przygotowują specjalne skarpety lub buty, które święty Mikołaj wypełnia prezentami. W innych krajach upominki zostawia pod poduszką. 

W obecnych czasach święty Mikołaj kojarzy się ze starszym, brodatym mężczyzną z dużym brzuchem, ubranym w czerwony strój. Wizerunek ten,  wykreowany przez amerykańskiego rysownika Thomasa Nasta, stał się popularny na całym świecie.  

6 grudnia i naszą szkołę odwiedził Mikołaj, który ze swoimi pomocnikami obdarowywał grzecznych uczniów i nauczycieli słodkimi upominkami. Był, jak zwykle, skory do rozmów i zabawy. Ponadto, w tym dniu, uczniowie i nauczyciele starali się w swoim stroju podkreślić mikołajowe akcenty (czerwone ubrania i czapki mikołajowe). Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Mikołaj znów nas odwiedzi.

Znajdź nas na FB

         

Zespół Szkół
im. Gen. Franciszka Kamińskiego
w Adamowie

21-412 Adamów, ul. Cmentarna 6

sekretariat czynny 7:45-15.45

 Dyrektor Sylwia Żelazowska 
tel. 25 755 31 69

Internat przy Zespole Szkół w Adamowie

21-412 Adamów, ul. Szkolna 4d
tel. 25 631 87 40

Back to top