Innowacyjne metody nauczania
Przyjazna atmosfera
Szkolne tradycje
Atrakcyjne wyjazdy
Oferta 2022
Innowacyjne metody nauczania
Przyjazna atmosfera
Szkolne tradycje
Atrakcyjne wyjazdy
Oferta 2022

  

Wydarzenia

loading...

Uroczystości

loading...

Wycieczki

loading...

Sukcesy

loading...

Dokładnie 82 lata temu rozpoczęła się zbrojna napaść ZSRR na Polskę, w związku z tym po raz kolejny w Łukowie na cmentarzu parafialnym św. Rocha odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Obchody zorganizowało Towarzystwo Regionalne im. Jana Stanisława Majewskiego. W tym roku uczestnicy uroczystości wyjątkowo spotkali się w zabytkowym kościółku.

Jest to ważny dla mieszkańców Ziemi Łukowskiej obiekt, który jak podają źródła, miał zostać zbudowany  około 1838 roku, a więc liczy już ponad 180 lat. Kościół św. Rocha został wzniesiony w stylu klasycystycznym, zaś jego szczególne znaczenie polega na tym, że w latach 1838 – 1865, oraz tymczasowo w latach 1941 i 1951 pełnił on rolę kościoła parafialnego. W świadomości łukowian zrosła się ta świątynia ze sprawowaniem w nim wielu uroczystości religijnych. Przez pewien czas w latach ostatniej wojny służył on także do odprawiania nabożeństw, bowiem Niemcy urządzili w kościele Przemienienia Pańskiego magazyn wojskowy. Podczas okupacji dokonano remontu wnętrza kościółka, zmieniono wtedy wieżyczkę na świątyni, poza tym nic się w wyglądzie obiektu nie zmieniło po dzień dzisiejszy. W połowie lat 90. XX wieku budowla została gruntownie zmodernizowana, dzięki staraniom prałata Piotra Kryńskiego, proboszcza parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Łukowie. Świątynia ta odzyskuje swój splendor i znaczenie podczas dorocznego odpustu ku czci św. Rocha przypadającego w sierpniu.     

W tegorocznych uroczystościach upamiętniających 17 września 1939 roku, które rozpoczęły się Mszą Świętą, udział wzięli między innymi przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, zaproszeni goście, reprezentanci różnych instytucji, szkół, oraz okoliczni mieszkańcy. Kolejnym punktem obchodów było wygłoszenie przez prelegentów referatów tematycznych o tamtych wydarzeniach i przemówień okolicznościowych. Na zakończenie delegacje różnych instytucji złożyły kwiaty przed „Krzyżem Katyńskim”, który został ustawiony na cmentarzu 24 lata temu. Naszą szkołę reprezentowali  nauczyciele: Agnieszka Goławska i Paweł Warpas.

 

            

 

 

 

 

 

 

Znajdź nas na FB

         

Zespół Szkół
im. Gen. Franciszka Kamińskiego
w Adamowie

21-412 Adamów, ul. Cmentarna 6

sekretariat czynny 7:45-15.45

 Dyrektor Sylwia Żelazowska 
tel. 25 755 31 69

Internat przy Zespole Szkół w Adamowie

21-412 Adamów, ul. Szkolna 4d
tel. 25 631 87 40

Back to top