Innowacyjne metody nauczania
Przyjazna atmosfera
Szkolne tradycje
Atrakcyjne wyjazdy
Oferta 2022
Innowacyjne metody nauczania
Przyjazna atmosfera
Szkolne tradycje
Atrakcyjne wyjazdy
Oferta 2022

  

Wydarzenia

loading...

Uroczystości

loading...

Wycieczki

loading...

Sukcesy

loading...

„Jeżeli nie znasz swojej historii – nie wiesz nic.” Słowami Michaela Crichtona klasa IIA LO uczciła rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Treści nagranego filmu przypomniały nie tylko o latach świetności, ale również i tych, które były bolesne w dziejach naszego narodu.

Konstytucja została uchwalona przez Sejm Wielki, zwany Czteroletnim. Była to najważniejsza reforma tego Sejmu. Autorami konstytucji byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Konstytucja była Ustawą Urzędową – regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizowania władzy państwowej.

Wiersze patriotyczne w wykonaniu uczniów z IIA wprowadziły w uroczysty nastrój, a rozbrzmiewająca w tle muzyka „Witaj Majowa jutrzenko” przypomniała o czasach chwały.

Młodzież zaznaczyła, że ta konstytucja była pierwszą ustawą rządową w Europie, drugą na świecie i centralizowała państwo, znosząc odrębność między Koroną a Litwą, wprowadzając jednolity skarb, rząd i wojsko.

Historia zawsze będzie kształtować teraźniejszość, bo „choć przeminął dawno wiek, dawno hasła się zmieniły; Orzeł począł nowy bieg – lecz z przeszłości czerpał siły”. My – współcześni – jesteśmy zobowiązani, aby oddawać cześć i „przed pamiątką chylać głowy”. Pamięć o ważnych wydarzeniach dla Polski jest naszym obowiązkiem.

Uczniowie zaznaczyli, że dopiero od 1990 roku, po zmianie ustroju, święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych świąt.

Znajdź nas na FB

         

Zespół Szkół
im. Gen. Franciszka Kamińskiego
w Adamowie

21-412 Adamów, ul. Cmentarna 6

sekretariat czynny 7:45-15.45

 Dyrektor Sylwia Żelazowska 
tel. 25 755 31 69

Internat przy Zespole Szkół w Adamowie

21-412 Adamów, ul. Szkolna 4d
tel. 25 631 87 40

Back to top