Dokładnie 82 lata temu rozpoczęła się zbrojna napaść ZSRR na Polskę, w związku z tym po raz kolejny w Łukowie na cmentarzu parafialnym św. Rocha odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Obchody zorganizowało Towarzystwo Regionalne im. Jana Stanisława Majewskiego. W tym roku uczestnicy uroczystości wyjątkowo spotkali się w zabytkowym kościółku.
Jest to ważny dla mieszkańców Ziemi Łukowskiej obiekt, który jak podają źródła, miał zostać zbudowany około 1838 roku, a więc liczy już ponad 180 lat. Kościół św. Rocha został wzniesiony w stylu klasycystycznym, zaś jego szczególne znaczenie polega na tym, że w latach 1838 – 1865, oraz tymczasowo w latach 1941 i 1951 pełnił on rolę kościoła parafialnego. W świadomości łukowian zrosła się ta świątynia ze sprawowaniem w nim wielu uroczystości religijnych. Przez pewien czas w latach ostatniej wojny służył on także do odprawiania nabożeństw, bowiem Niemcy urządzili w kościele Przemienienia Pańskiego magazyn wojskowy. Podczas okupacji dokonano remontu wnętrza kościółka, zmieniono wtedy wieżyczkę na świątyni, poza tym nic się w wyglądzie obiektu nie zmieniło po dzień dzisiejszy. W połowie lat 90. XX wieku budowla została gruntownie zmodernizowana, dzięki staraniom prałata Piotra Kryńskiego, proboszcza parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Łukowie. Świątynia ta odzyskuje swój splendor i znaczenie podczas dorocznego odpustu ku czci św. Rocha przypadającego w sierpniu.
W tegorocznych uroczystościach upamiętniających 17 września 1939 roku, które rozpoczęły się Mszą Świętą, udział wzięli między innymi przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, zaproszeni goście, reprezentanci różnych instytucji, szkół, oraz okoliczni mieszkańcy. Kolejnym punktem obchodów było wygłoszenie przez prelegentów referatów tematycznych o tamtych wydarzeniach i przemówień okolicznościowych. Na zakończenie delegacje różnych instytucji złożyły kwiaty przed „Krzyżem Katyńskim”, który został ustawiony na cmentarzu 24 lata temu. Naszą szkołę reprezentowali nauczyciele: Agnieszka Goławska i Paweł Warpas.